Pro akcionáře společnosti
Česká exportní banka, a.s.
Se sídlem: Vodičkova 34 č.p. 701, 111 21 Praha 1
Zpráva auditora k účetní závěrce
Výrok auditora
Provedli jsme audit přiložené účetní závěrky společnosti Česká exportní banka, a.s. (dále také „společnost“) sestavené na základě Mezinárodních standardů účetního výkaznictví upravených právem Evropských společenství, která se skládá z výkazu finanční pozice k 31. prosinci 2020, výkazu zisku a ztráty, výkazu úplného výsledku, přehledu o změnách vlastního kapitálu a přehledu o peněžních tocích za rok končící k tomuto datu a přílohy této účetní závěrky, která obsahuje popis použitých podstatných účetních metod a další vysvětlující informace.
Podle našeho názoru přiložená účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční pozice společnosti Česká exportní banka, a.s. k 31. prosinci 2020 a její finanční výkonnosti a peněžních toků za rok končící k tomuto datu v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví upravenými právem Evropských společenství.
Základ pro výrok
Audit jsme provedli v souladu se zákonem o auditorech, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 a standardy Komory auditorů České republiky pro audit, kterými jsou mezinárodní standardy pro audit (ISA), případně doplněné a upravené souvisejícími aplikačními doložkami. Naše odpovědnost stanovená těmito předpisy je podrobněji popsána v oddílu Odpovědnost auditora za audit účetní závěrky. V souladu se zákonem o auditorech a Etickým kodexem přijatým Komorou auditorů České republiky jsme na společnosti nezávislí a splnili jsme i další etické povinnosti vyplývající z uvedených předpisů. Domníváme se, že důkazní informace, které jsme shromáždili, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho výroku.
Hlavní záležitosti auditu
Hlavní záležitosti auditu jsou záležitosti, které byly podle našeho odborného úsudku při auditu účetní závěrky za běžné období nejvýznamnější. Těmito záležitostmi jsme se zabývali v kontextu auditu účetní závěrky jako celku a v souvislosti s utvářením názoru na tuto závěrku. Samostatný výrok k těmto záležitostem nevyjadřujeme.
Deloitte označuje jednu či více společností Deloitte Touche Tohmatsu Limited, britské privátní společnosti s ručením omezeným zárukou („DTTL“), síť jejích členských firem a jejich spřízněných subjektů. Společnost DTTL a každá z jejích členských firem představuje samostatný a nezávislý právní subjekt. Společnost DTTL (rovněž označovaná jako „Deloitte Global“) služby klientům neposkytuje. Více informací o naší globální síti členských firem je uvedeno na adrese www.deloitte.com/cz/onas.
Hlavní záležitost auditu |
Způsob řešení |
---|---|
Opravné položky k úvěrům a jiným pohledávkám |
|
(bod 3b a bod 13 přílohy k účetní závěrce) Posouzení opravných položek k úvěrům a pohledávkám v naběhlé hodnotě za klienty vyžaduje od vedení banky významnou míru úsudku, především s ohledem na identifikaci znehodnocených pohledávek a vyčíslení znehodnocení úvěrů. Za účelem posouzení výše opravných položek k očekávaným ztrátám banka používá statistické modely se vstupními parametry z interních a externích zdrojů. V souladu s požadavky standardu IFRS 9 „Finanční nástroje“ banka rozlišuje tři stupně znehodnocení, přičemž kritéria pro klasifikaci do jednotlivých stupňů jsou založena na posouzení objektivních charakteristik úvěrů a příslušných dlužníků a na subjektivních úsudcích banky. Posouzení klasifikace do stupňů znehodnocení zahrnuje:
Pokud u konkrétní pohledávky nebyly identifikovány problémy se splácením, banka vytváří opravnou položku pomocí statistických modelů pro úvěry (Stupeň1). Očekávaná opravná položka ke ztrátám z úvěrů je vypočtena pomocí dostupných historických dat a očekávaného budoucího vývoje určeného za použití makroekonomických indikátorů. Makroekonomické indikátory byly přehodnoceny v souvislosti s nejistotami vyplývajícími z pandemie COVID-19. Použitý statistický model je založen na pravděpodobnosti selhání a odhadované výši ztráty z daného selhání. Vstupní údaje modelu a logika výpočtu a její ucelenost se odvíjí od úsudku vedení banky. Stanovení výše opravné položky k úvěrům za použití individuálního posouzení (Stupeň 2 a Stupeň 3) je založené na: a) výši a načasování očekávaného budoucího peněžního toku, b) hodnotě zajištění. Opravné položky k očekávaným ztrátám z úvěrů Stupně 1 a 2 činí 186 mil. Kč. Opravné položky ke ztrátám ze znehodnocených úvěrů Stupně 3 představují 1091 mil. Kč. Celková vykázaná hrubá výše úvěrů a pohledávek v naběhlé hodnotě k 31. prosinci 2020 činí 34 469 mil. Kč. |
Posuzovali jsme vhodnost metodologie použité bankou pro účely identifikace významného zvýšení úvěrového rizika, znehodnocení úvěrů a výpočtu opravných položek. Testovali jsme návrh klíčových vnitřních kontrol, které vedení banky vytvořilo pro procesy posuzování ztrát ze snížení hodnoty. U pohledávek, u kterých banka neidentifikovala žádné problémy, které by mohly znemožnit úplné splacení pohledávek (Stupeň 1), se testování zaměřilo na správnou klasifikaci pohledávek do odpovídajících stupňů znehodnocení. Naši odborníci na úvěrové riziko posuzovali výši opravných položek u Stupně 1 a prověřili vhodnost úsudku vedení ohledně pravděpodobnosti selhání úvěru a odhadované výše ztráty z daného selhání. U opravných položek ke ztrátám z úvěrů Stupně 2 a 3 testování zahrnovalo kontroly související s tvorbou, běžné kontrolní procesy bonity klienta a kontrolu a schvalování výsledků posouzení snížení hodnoty vedením. U vzorku expozic jsme zhodnotili vhodnost metodologie tvorby opravných položek a její použití (včetně expozic, které nebyly vedením klasifikovány jako znehodnocené). Na základě dostupných externích a interních informací, které rovněž zahrnovaly dopady pandemie COVID-19, jsme si utvořili nezávislý názor na klasifikaci vybraných expozic a požadovanou výši opravných položek. Tato činnost zahrnovala posouzení činnosti odborníků, které banka používá k ocenění zajištění a k posouzení odhadů budoucích peněžních toků. |
Hlavní záležitost auditu |
Způsob řešení |
---|---|
Vykazování úrokových výnosů a výnosů z poplatků |
|
(bod 6 a bod 7 přílohy k účetní závěrce) Za rok končící 31. prosince 2020 činily čisté úrokové výnosy 780 mil. Kč a čisté výnosy z poplatků a provizí 13 mil. Kč, přičemž jejich hlavním zdrojem byly úvěry a vklady. Tyto položky jsou spolu se státní dotací hlavními položkami čistých provozních výnosů banky, které ovlivňují její ziskovost. Banka účtuje o časovém rozlišení úroků za použití metody efektivní úrokové sazby, s výjimkou trestních úroků, úroků ze zajištění a úroků z finančního leasingu. Pro stanovení efektivní úrokové sazby banka stanoví peněžní toky na základě všech smluvních náležitostí finančního nástroje, avšak nebere v úvahu možné budoucí ztráty plynoucí z nesplácení úvěrů. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky a platby mezi smluvními stranami, které jsou nedílnou součástí efektivní úrokové sazby, transakční náklady, závazkové provize a veškerá ostatní ážia a diskonty. Pokud je hodnota finančního aktiva snížena v důsledku znehodnocení, je výnos z úroků vykázán s použitím úrokové sazby, která byla použita při diskontování peněžních toků za účelem zjištění znehodnocení. Poplatky a provize, které nejsou součástí efektivní úrokové sazby, se časově rozlišují na akruální bázi po dobu poskytování služby. Závazkové provize u poskytnutých úvěrů, jejichž čerpání není pravděpodobné, jsou vykázány jako výnosy k datu splatnosti závazku. Poplatky za poradenství a služby se vykazují v souladu s příslušnou smlouvou o poskytnutí těchto služeb a obvykle jsou časově rozlišeny. Specifika vykazování výnosů a velký objem transakcí, který závisí na kvalitě vstupních údajů týkajících se úroků a poplatků a na IT řešeních jejich vykazování, způsobily, že se tato záležitost stala hlavní záležitostí auditu. |
Posuzovali jsme návrh klíčových vnitřních kontrol a zaměřili jsme se na následující:
Provedli jsme následující postupy s ohledem na vykazování úrokových výnosů a výnosů z poplatků: 1) Posoudili jsme účetní postup banky s ohledem na poplatky účtované klientům, abychom zjistili, zda použitá metodologie splňuje požadavky příslušného účetního standardu (IFRS 9). Při testování jsme se zaměřili na správnou klasifikaci:
2) Zhodnotili jsme matematické vzorce použité pro časové rozlišení příslušných výnosů během očekávané doby životnosti úvěru. |
Ostatní informace uvedené ve výroční zprávě
Ostatními informacemi jsou v souladu s § 2 písm. b) zákona o auditorech informace uvedené ve výroční zprávě mimo účetní závěrku a naši zprávu auditora. Za ostatní informace odpovídá představenstvo společnosti.
Náš výrok k účetní závěrce se k ostatním informacím nevztahuje. Přesto je však součástí našich povinností souvisejících s ověřením účetní závěrky seznámení se s ostatními informacemi a posouzení, zda ostatní informace nejsou vevýznamném (materiálním) nesouladu s účetní závěrkou či našimi znalostmi o účetní jednotce získanými během ověřování účetní závěrky nebo zda se jinak tyto informace nejeví jako významně (materiálně) nesprávné. Také posuzujeme, zda ostatní informace byly ve všech významných (materiálních) ohledech vypracovány v souladu s příslušnými právními předpisy.
Tímto posouzením se rozumí, zda ostatní informace splňují požadavky právních předpisů na formální náležitosti a postup vypracování ostatních informací v kontextu významnosti (materiality), tj. zda případné nedodržení uvedených požadavků by bylo způsobilé ovlivnit úsudek činěný na základě ostatních informací.
Na základě provedených postupů, do míry, jež dokážeme posoudit, uvádíme, že:
Ostatní informace, které popisují skutečnosti, jež jsou též předmětem zobrazení v účetní závěrce, jsou ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s účetní závěrkou.
Ostatní informace byly vypracovány v souladu s právními předpisy.
Dále jsme povinni uvést, zda na základě poznatků a povědomí o společnosti, k nimž jsme dospěli při provádění auditu, ostatní informace neobsahují významné (materiální) věcné nesprávnosti. V rámci uvedených postupů jsme v obdržených ostatních informacích žádné významné (materiální) věcné nesprávnosti nezjistili.
Odpovědnost představenstva a dozorčí rady za účetní závěrku
Představenstvo společnosti odpovídá za sestavení účetní závěrky podávající věrný a poctivý obraz v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví upravenými právem Evropských společenství a za takový vnitřní kontrolní systém, který považuje za nezbytný pro sestavení účetní závěrky tak, aby neobsahovala významné (materiální) nesprávnosti způsobené podvodem nebo chybou.
Při sestavování účetní závěrky je představenstvo společnosti povinno posoudit, zda je společnost schopna nepřetržitě trvat, a pokud je to relevantní, popsat v příloze účetní závěrky záležitosti týkající se jejího nepřetržitého trvání a použití předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky, s výjimkou případů, kdy představenstvo plánuje zrušení společnosti nebo ukončení její činnosti, resp. kdy nemá jinou reálnou možnost než tak učinit.
Za dohled nad procesem účetního výkaznictví ve společnosti odpovídá dozorčí rada.
Odpovědnost auditora za audit účetní závěrky
Naším cílem je získat přiměřenou jistotu, že účetní závěrka jako celek neobsahuje významnou (materiální) nesprávnost způsobenou podvodem nebo chybou a vydat zprávu auditora obsahující náš výrok. Přiměřená míra jistoty je velká míra jistoty, nicméně není zárukou, že audit provedený v souladu s výše uvedenými předpisy ve všech případech v účetní závěrce odhalí případnou existující významnou (materiální) nesprávnost. Nesprávnosti mohou vznikat v důsledku podvodů nebo chyb a považují se za významné (materiální), pokud lze reálně předpokládat, že by jednotlivě nebo v souhrnu mohly ovlivnit ekonomická rozhodnutí, která uživatelé účetní závěrky na jejím základě přijmou.
Při provádění auditu v souladu s výše uvedenými předpisy je naší povinností uplatňovat během celého auditu odborný úsudek a zachovávat profesní skepticismus. Dále je naší povinností:
Identifikovat a vyhodnotit rizika významné (materiální) nesprávnosti účetní závěrky způsobené podvodem nebo chybou, navrhnout a provést auditorské postupy reagující na tato rizika a získat dostatečné a vhodné důkazní informace, abychom na jejich základě mohli vyjádřit výrok. Riziko, že neodhalíme významnou (materiální) nesprávnost, k níž došlo v důsledku podvodu, je větší než riziko neodhalení významné (materiální) nesprávnosti způsobené chybou, protože součástí podvodu mohou být tajné dohody (koluze), falšování, úmyslná opomenutí, nepravdivá prohlášení nebo obcházení vnitřních kontrol.
Seznámit se s vnitřním kontrolním systémem společnosti relevantním pro audit v takovém rozsahu, abychom mohli navrhnout auditorské postupy vhodné s ohledem na dané okolnosti, nikoli abychom mohli vyjádřit názor na účinnost jejího vnitřního kontrolního systému.
Posoudit vhodnost použitých účetních pravidel, přiměřenost provedených účetních odhadů a informace, které v této souvislosti představenstvo společnosti uvedlo v příloze účetní závěrky.
Posoudit vhodnost použití předpokladu nepřetržitého trvání při sestavení účetní závěrky představenstvem a to, zda s ohledem na shromážděné důkazní informace existuje významná (materiální) nejistota vyplývající z událostí nebo podmínek, které mohou významně zpochybnit schopnost společnosti nepřetržitě trvat. Jestliže dojdeme k závěru, že taková významná (materiální) nejistota existuje, je naší povinností upozornit v naší zprávě na informace uvedené v této souvislosti v příloze účetní závěrky, a pokud tyto informace nejsou dostatečné, vyjádřit modifikovaný výrok. Naše závěry týkající se schopnosti společnosti nepřetržitě trvat vycházejí z důkazních informací, které jsme získali do data naší zprávy. Nicméně budoucí události nebo podmínky mohou vést k tomu, že společnost ztratí schopnost nepřetržitě trvat.
Vyhodnotit celkovou prezentaci, členění a obsah účetní závěrky, včetně přílohy, a dále to, zda účetní závěrka zobrazuje podkladové transakce a události způsobem, který vede k věrnému zobrazení.
Naší povinností je informovat představenstvo, dozorčí radu a Výbor pro audit mimo jiné o plánovaném rozsahu a načasování auditu a o významných zjištěních, která jsme v jeho průběhu učinili, včetně zjištěných významných nedostatků ve vnitřním kontrolním systému.
Naší povinností je rovněž poskytnout výboru pro audit prohlášení o tom, že jsme splnili příslušné etické požadavky týkající se nezávislosti, a informovat ho o veškerých vztazích a dalších záležitostech, u nichž se lze reálně domnívat, že by mohly mít vliv na naši nezávislost, a případných souvisejících opatřeních.
Dále je naší povinností vybrat na základě záležitostí, o nichž jsme informovali představenstvo, dozorčí radu a výbor pro audit, ty, které jsou z hlediska auditu účetní závěrky za běžný rok nejvýznamnější, a které tudíž představují hlavní záležitosti auditu, a tyto záležitosti popsat v naší zprávě. Tato povinnost neplatí, když právní předpisy zakazují zveřejnění takové záležitosti nebo jestliže ve zcela výjimečném případě usoudíme, že bychom o dané záležitosti neměli v naší zprávě informovat, protože lze reálně očekávat, že možné negativní dopady zveřejnění převáží nad přínosem z hlediska veřejného zájmu.
Zpráva o jiných požadavcích stanovených právními předpisy
V souladu s článkem 10 odst. 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 uvádíme v naší zprávě nezávislého auditora následující informace vyžadované nad rámec mezinárodních standardů pro audit:
Určení auditora a délka provádění auditu
Auditorem společnosti nás dne 24. dubna 2017 určila valná hromada společnosti. Auditorem společnosti jsme nepřetržitě 12let.
Soulad s dodatečnou zprávou pro výbor pro audit
Potvrzujeme, že náš výrok k účetní závěrce uvedený v této zprávě je v souladu s naší dodatečnou zprávou pro výbor pro audit společnosti, kterou jsme dne 26. března 2021 vyhotovili dle článku 11 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014.
Poskytování neauditorských služeb
Prohlašujeme, že nebyly neposkytnuty žádné zakázané služby uvedené v čl. 5 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014. Zároveň jsme společnosti neposkytli žádné jiné neauditorské služby, které by nebyly uvedeny ve výroční zprávě.
Zpráva auditora k Zprávě o vztazích
Ověřili jsme věcnou správnost údajů uvedených v přiložené zprávě o vztazích společnosti Česká exportní banka, a.s. za rok končící k 31. prosinci 2020, která je součástí této výroční zprávy na stranách 114 až 119. Za sestavení této zprávy o vztazích je odpovědný statutární orgán společnosti. Naším úkolem je vydat na základě provedeného ověření stanovisko k této zprávě o vztazích.
Ověření jsme provedli v souladu s Auditorským Standardem č. 56 Komory auditorů České republiky. Tento standard vyžaduje, abychom plánovali a provedli ověření s cílem získat omezenou jistotu, že zpráva o vztazích neobsahuje významné (materiální) věcné nesprávnosti. Ověření je omezeno především na dotazování pracovníků společnosti a na analytické postupy a výběrovým způsobem provedené prověření věcné správnosti údajů. Proto toto ověření poskytuje nižší stupeň jistoty než audit. Audit jsme neprováděli, a proto nevyjadřujeme výrok auditora.
Na základě našeho ověření jsme nezjistili žádné skutečnosti, které by nás vedly k domněnce, že zpráva o vztazích společnosti Česká exportní banka, a.s. za rok končící k 31. prosinci 2020 obsahuje významné (materiální) věcné nesprávnosti.
Společnost se rozhodla neuvést hodnoty plnění v rámci uvedených smluv s odkazem na obchodní tajemství.
Zpráva o souladu s nařízením o ESEF
Provedli jsme zakázku poskytující přiměřenou jistotu, jejímž předmětem bylo ověření souladu účetní závěrky obsažené ve výroční zprávě s ustanoveními nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/815 o evropském jednotném elektronickém formátu, která se vztahují k účetní závěrce („nařízení o ESEF“).
Odpovědnost představenstva
Za vypracování účetní závěrky v souladu snařízením o ESEF je zodpovědné představenstvo společnosti. Představenstvo společnosti nese odpovědnost mimo jiné za:
návrh, zavedení a udržování vnitřního kontrolního systému relevantního pro uplatňování požadavků nařízení o ESEF,
sestavení účetní závěrky obsažené ve výroční zprávě v platném formátu XHTML.
Odpovědnost auditora
Naším úkolem je vyjádřit na základě získaných důkazních informací názor na to, zdali účetní závěrka obsažená ve výroční zprávě je ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s požadavky nařízení o ESEF. Tuto zakázku poskytující přiměřenou jistotu jsme provedli podle mezinárodního standardu pro ověřovací zakázky ISAE 3000 (revidované znění) – „Ověřovací zakázky, které nejsou auditem ani prověrkou historických finančních informací“ (dále jen „ISAE 3000“).
Charakter, načasování a rozsah zvolených postupů závisí na úsudku auditora. Přiměřená míra jistoty je velká míra jistoty, nicméně není zárukou, že ověření provedené v souladu s výše uvedeným standardem ve všech případech odhalí případný existující významný (materiální) nesoulad s požadavky nařízení o ESEF.
V rámci zvolených postupů jsme provedli následující činnosti:
seznámili jsme se spožadavky nařízení o ESEF,
seznámili jsme se s vnitřními kontrolami společnosti relevantními pro uplatňování požadavků nařízení o ESEF,
identifikovali a vyhodnotili jsme rizika významného (materiálního) nesouladu s požadavky nařízení o ESEF způsobeného podvodem nebo chybou
a na základě toho navrhli a provedli postupy s cílem reagovat na vyhodnocená rizika a získat přiměřenou jistotu pro účely vyjádření našeho závěru.
Cílem našich postupů bylo posoudit, zdali veškeré účetní závěrky, které jsou obsaženy ve výroční zprávě, byly sestaveny v platném formátu XHTML.
Domníváme se, že důkazní informace, které jsme získali, poskytují dostatečný a vhodný základ pro vyjádření našeho závěru.
Závěr
Podle našeho názoru účetní závěrka společnosti za rok končící 31. prosince 2020 obsažená ve výroční zprávě je ve všech významných (materiálních) ohledech v souladu s požadavky nařízení o ESEF.
V Praze dne 26. března 2021
Auditorská společnost: |
Statutární auditor: |
Deloitte Audit s.r.o. |
David Batal |